Výlety v okolí

Roubenka leží na rozmezí Jizerských hor a Krkonoš, což je ideální výchozí místo pro vaši zimní i letní dovolenou.

Ski areály

Lyžařské středisko Černá Říčka se nachází na okraji obce Desná. Nachází se zde 4 sjezdové tratě různých obtížností.

Tanvaldský Špičák je největším lyžařským střediskem Jizerských hor. Kromě klasických tratí je k dispozici dětské hřiště, které je vybaveno vlastním krátkým vlekem. Milovníky freestyle jízdy na snowboardu a lyžích jistě potěší snowpark Pod lesem. Přibližná délka všech tratí je 6 km.

Rokytnice nad Jizerou je jedním z největších Krkonošských středisek vůbec. Rokytnice tvoří následující ski areály: Horní Domky, Studenov, Pařez a Modrá Hvězda. Ski areál Horní Domky leží na jižních svazích Lysé hory v nadmořské výšce 630 až 1312 metrů, jsou vhodné jak pro začátečníky, tak pro pokročilejší lyžaře. Horní Domky nabízejí 2 černé sjezdovky, 9 modrých a 6 červených v celkové délce přes 14 kilometrů. O dopravu se starají 2 čtyřsedačkové lanovky a 6 vleků. Samozřejmostí je snowpark a kidpark.

Kořenov - Rejdice se nachází na pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Oblast nabízí vynikající podmínky jak pro zimní, tak pro letní rekreaci. Jde o lyžařský areál s dvousedačkovou lanovou dráhou, vlekem, sjezdovými tratěmi a největším snowparkem v ČR, lyžařskou a snowboardovou školou / půjčovnou, občerstvením a hospůdkou.

Horská obec Příchovice leží na hranici Jizerských hor a Krkonoš. Lyžařské středisko U Čápa je určené spíše méně náročným lyžařům, kteří preferují klidné lyžování v příjemném prostředí. K dispozici je celkem 6 lyžařských tratí o celkové délce přes 3 km. Vedle sjezdovek je připraven i snowboard park. V areálu naleznete i školu lyžování a snowboardu, která má k dispozici 80 m dlouhý provazový dětský vlek a 140 m dlouhý poma vlek "Malý Čáp". Ke středisku patří i půjčovna lyží, restaurace a bufet.

Severák - areál se nachází u obce Janov nad Nisou. Středisko nabízí velké množství dětských lyžařských vleků s různým profilem tratí, které umožňují dobrou výuku malých i dospělých lyžařů. Vhodné pro rodinné lyžování, začínající lyžaře a milovníky běžeckého lyžování. Večerní lyžování na sjezdovce u Arniky se zasněžovacím systémem.

Ski areál Harrachov. Jedná se o jedno z nejnavštěvovanějších lyžařských center v České republice. Harrachov je rozdělen na tři samostatné ski areály: Čertova hora, Zákoutí a Amálka. Čertova hora nabízí celkem čtyři sjezdovky o celkové délce 6,5 km.

Přírodní sáňkařská dráha Smržovka: 4 km přírodní sáňkařská dráha vede lesy a po obecních cestách od rozhledny Černá Studnice až dolu do Smržovky. Dráha je určena všem nadšencům, od těch nejmenších až po seniory. Saně si můžete zapůjčit ve ski areálu Filip nebo přímo na Černé Studnici.

Letní aktivity

Přehrada Souš leží na říčce Černá Desná. Jde o zásobárnu pitné vody pro oblast Jablonecka, Tanvaldska a Železnobrodska a platí zde přísný zákaz koupání a rybaření. Ale výlet do zdejších končin vás rozhodně nezklame, je tu řada příležitostí pro pěší i cyklistické výlety do nádherné krajiny.

Protržená přehrada leží na trase žluté turistické značky, vedoucí od osady Jizerka do blízkosti přehrady Souš a směrem k Mariánskohorským Boudám. Jedná se o pěší výlet přírodou. V obci Desná můžete spatřit kámen, který tehdejší voda přivalila. Je na něm umístěna tabulka s vyčíslenými škodami.

Osada Jizerka. Půvabná osada Jizerka se nachází na malé náhorní plošině, v srdci Jizerských hor. Podél Stříbrného potoka a řeky Jizery, jsou jako perly rozesety chalupy a chaloupky horského typu. Nádherným horským výhledem vás okouzlí vrch Bukovec. Příjezd do osady je možný pouze z obce Horní Polubný.

Blatný rybník. Vodní nádrž Blatný rybník leží na Blatném potoce, při modře značené cestě z Nové louky na Kristiánov. Rybník je dostupný pěšky či na kole, v zimě na běžkách, a v okolí se nachází turistické a cykloturistické značené trasy.

Vodopád Velký Štolpich. Vodopád se nachází na Sloupském potoce na severním svahu Jizerek. Kolem vodopádu vede červená turistická značka z Hejnic na Holubník.

Jedlový důl (Albrechtice). Přírodní rezervace se nachází v údolí říčky Jedlové mezi Josefodolským a Mariánskohorským hřebenem Jizerských hor. Nachází se zde ojedinělá mozaika původních lesních porostů smrku, buku a jedle. Údolím protéká potok s mnoha překrásnými peřejemi a vodopády.

Rozhledna Štěpánka se nachází na vrcholu kopce s názvem “Hvězda” nad obcí Příchovice a má zajímavou historii. Štěpánka patří bezesporu k nejkrásnějším rozhlednám v Jizerských horách.

Naučná stezka Járy Cimrmana. Nově vybudovaná cyklostezka, vede z Návarova, od mostu přes Zlatou Olešnici směrem na Tanvald, Šumburk nad Desnou, Sladkou dírou k Protržené přehradě a mizí na polské hranici Jizerka - Orle. Na trase je devět zastavení, která připomínají mistrovo působení v kraji.

Harrachov (10 km) zajímavosti: Muzeum skla, hornické muzeum, bobová dráha, včelí naučná stezka, pivní lázně.

Liberec (27 km) zajímavosti: zoo, botanická zahrada, aquapark, iQLandia, Ještěd

Špindlerův mlýn (55 km) zajímavosti: Medvědín, Pančavský vodopád, stopařská stezka, bobová dráha, sáňkařská dráha